description of image

Матеріали проекту

Мовчазна книга

Мовчазна книга «Трикутник зла: комунізм, нацизм, рашизм»

Книга написана українською землею в авторській техніці на папері. 2023-2024 рр. Авторка — художниця Іра Ozi Озаринська (Одеса/Київ/Венеція), кураторка Світлана Ляховець (Київ/Вільнюс).

Мовчазна книга – work in progress – розповідає про три злочинні окупаційні режими на території України, в результаті діяльності яких у Києві і на його околицях (Биківні, Бабиному Яру і Бучі) з’явилися три жахливих місця — таємні масові поховання  жертв цих режимів.

У книзі через візуальні, художні образи протрактована тема колективного болю від тотального комуністичного, нацистського і рашистського зла. Вона є нагадуванням, що непокаране локальне зло породжує зло глобальне. Це погляд на комунізм, нацизм і рашизм через призму загальнолюдських цінностей та емпатію до кожної жертви, незалежно від давності скоєного проти неї злочину. Адже нинішня війна та жахливі злочини, що їх вже вчинили й надалі здійснюють російські загарбники, ставить на порядок денний питання переосмислення трагедій минулого сторіччя та органічного включення до загальної пам’яттєвої парадигми європейського суспільства спогадів про трагедії сьогоднішні.

Формат книги  – німий діалог з глядачем через візуальне сприйняття алегоричних образів. У ній немає текстів, тільки чиста емоція – переживання болю трагедій, спричинених тоталітарними практиками. 

В основі книги робота з архівними матеріалами, фото і відеохроніками, сучасними документами, свідченнями очевидців і консультаціями істориків. Вона є пропозицією до діалогу з людьми із різних країн, задля рефлексії і пошуку нових способів донести знання про історичне минуле і сучасні події в Україні.

Мовчазна книга — це виставка, яка складається із:

– 6 розворотів, кожен з яких має 2 аркуші 70×50 см (розворот 70×100 см) та 1 великий розворот з 6 аркушів 70×50 см – 210×100 см.

– Артбук, кожна сторінка 15×11 см, розворот 15×22 см.

Тексти до виставки містять експлікацію та історичну довідку про Биківню, Бабин Яр і Бучу.

Книга вже експонувалася у Вільнюсі (2023) та у Венеції (2024).